Aktualności

MAJ

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI

W dniach 18-21 maja 2017 uczniowie i nauczyciele naszej szkoli brali udział w Warszawskich Targach Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym. Biblioteka szkolna rozdała około 60 bezpłatnych zaproszeń.

ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA PACJENTÓW WARSZAWSKICH SZPITALI

Zakończyła się akcja Zaczytani, którą przeprowadziliśmy we współpracy z biblioteką XIV LO im. Stanisława Staszica. Zebraliśmy kilkadziesiąt książek, które zostaną włączone do księgozbiorów właśnie tworzonych bibliotek w warszawskich szpitalach.

 

KWIECIEŃ

 

OZDABIANIE PISANEK METODĄ DECOUPAGE

Kolejne warsztaty decoupage odbyły się w środę 5 kwietnia o godz. 15.00 – tym razem dekorowaliśmy pisanki. Warsztaty cieszyły się dużą popularnością, z trudem udało nam się pomieścić w szkolnej czytelni. Zajęcia poprowadziła Gabriela Szenajch z 2D, nie zważając na przeziębienie. Materiały sfinansowała Rada Rodziców.

 

MARZEC

WARSZTATY DECOUPAGE

8 marca w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty decoupage prowadzone przez Gabrielę Szenajch, uczennicę 2D. Ozdabialiśmy wspólnie świece.

 

WYCIECZKA DO MUZEUM DRUKARSTWA

4 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Drukarstwa. Pracownik Muzeum zapoznał uczniów z historią pisma i druku. Uczniowie mieli możliwość oglądania zabytkowej prasy drukarskiej, a nawet drukowania na niej.  Wycieczkę sfinansowała Rada Rodziców.

 

LUTY

 

W związku z zapotrzebowaniem uczniów zaprenumerowaliśmy nowe czasopismo  „Newsweek. Historia”.

W bibliotece pojawiło się także wiele nowości książkowych, o których szerzej w zakładce „Nowości książkowe”. Zakupy sfinansowała Rada Rodziców.

STYCZEŃ
Byliśmy w Galerii Ekslibrisu

W sobotę 28 stycznia przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w wernisażu wystawy zorganizowanej z okazji 25-lecia Warszawskiej Galerii Ekslibrisu. Wystawa pokazuje prace 25 artystów najściślej związanych z tym miejscem.

Galeria działa w Bibliotece „Pod Skrzydłami” przy ulicy Grójeckiej 109 i ściśle współpracuje z naszą szkołą.

 

 Spotkanie z prozą Orwella

19 stycznia podczas warsztatów zorganizowanych przez bibliotekę szkolną uczniowie analizowali i interpretowali „Rok 1984”  George’a Orwella. Inspiracją do dyskusji była tematyka III etapu konkursu kuratoryjnego z języka polskiego.

 Spotkanie z poezją

17 stycznia odbyło się, organizowane przez bibliotekę szkolną, spotkanie poświęcone poezji Adama Zagajewskiego, Józefa Czechowicza i Josifa Brodskiego. Inspirowały nas wiersze zaproponowane uczestnikom III etapu konkursu kuratoryjnego z języka  polskiego. Spotkanie prowadziła p. Dorota Nosowska.

GRUDZIEŃ

 Podziwialiśmy rękopis kroniki Galla Anonima

Tę niepowtarzalną okazję stworzyła uczniom Biblioteka Narodowa. 17 grudnia odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich). Uczestnicy zwiedzali wnętrza i otoczenie tego pięknego obiektu oraz oglądali dwa kodeksy, w których znalazł się tekst kroniki Galla Anonima.

Chętni wysłuchali również wykładów dotyczących recepcji  tej księgi i aktualnego stanu badań nad jej autorstwem oraz walorami literackimi.

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi oglądali cenne rękopisy ze skarbca Biblioteki Narodowej, wcześniej podziwiali „Bogurodzicę”.

A oto opis jednego z uczestników pierwszej z wycieczek.

Z WIZYTĄ W PAŁACU KRASIŃSKICH

Jedną z siedzib Biblioteki Narodowej jest Pałac Rzeczypospolitej usytuowany przy placu Krasińskich. Dla zwiedzających otwiera się go rzadko – zwykle raz w miesiącu. Egzemplarze ze skarbca Biblioteki Narodowej, takie jak rękopisy „Bogurodzicy” można podziwiać jeszcze rzadziej…

W sobotę 19 listopada br. wycieczka z naszego gimnazjum wyruszyła do Pałacu Krasińskich na pokaz poświęcony „Bogurodzicy”. Odbył się on w ramach cyklu „Pierwsze/Najstarsze” zorganizowanego przez Bibliotekę Narodową. Naszym celem było także zwiedzenie i poznanie historii samego pałacu.

Podróż rozpoczęła się od spotkania się w szkole. Gdy przyszedłem, czekali już na miejscu pani Dorota Nosowska, Karol Furmanek i… jego młodsza siostra, Kasia. Nie spodziewałem się tego. Wywołało to jednak na mojej twarzy uśmiech. Później doszedł do nas jeszcze Tomek Tran, i mogliśmy już wyruszać. Niefortunnie dla nas, padał obficie deszcz, co utrudniło nam nieco przemieszczanie się chociażby z metra do Pałacu. Po drodze dyskutowaliśmy na przykład o tym, czy istnieje różnica między socrealizmem a realizmem socjalistycznym, konflikcie Mickiewicza i Słowackiego, przemianowaniu ulic po PRL-u oraz o powiązaniach rodzinnych Krasińskich.

Gdy dotarliśmy na miejsce, dołączyła do nas Ida Wyżyńska, z którą czekaliśmy jeszcze parę minut na przewodnika. Był to idealny czas na zrobienie sobie zdjęć przed budynkiem. Gdy przewodnik wyszedł do nas na zewnątrz, mogliśmy już zaczynać zwiedzanie pałacu.

Oprowadzający przedstawił się, po czym zaczął opisywać kolejne elementy fasady, takie jak np. zdobienia okien. Po tym płynnie przeszedł do opowiadania nam historii przedstawionej na tympanonie. Ukazana jest na nim scena pokonania Galów przez Marka Waleriusza. Dowiedzieliśmy się, czemu jego postać nieodłącznie wiąże się z Corvinusem, czyli krukiem. Otóż podczas owej walki z Galami, według legendy, to właśnie kruk pomógł Waleriuszowi w pokonaniu przeciwnika, ponieważ… wydziobał mu oczy. Ptak ten zasiadł później na barkach samego zwycięzcy i przejechał z nim przez łuk triumfalny .

Następnym etapem wycieczki było przejście na drugą stronę budynku. Przewodnik zaczął nam znów opowiadać historie związane z pałacem. Na życzenie samego Jana Dobrogosta Krasińskiego budynek miał mieć dwie elewacje, by wjeżdżający na dwór od strony ogrodu goście podziwiali tak samo piękny widok, jak ci wchodzący do pałacu od frontu. Przewodnik opowiadał nam o upodobaniach pierwszego właściciela posiadłości, szczególnie często wspominając o jego miłości do… węgierskiego wina, którym częstował wszystkich przybyszów. Wspomniał także o tym, że poczęstowałby nas tym trunkiem, gdyby nie to, że w naszej grupie były osoby niepełnoletnie.

Po tym humorystycznym akcencie weszliśmy do środka pałacu, a przewodnik kontynuował oprowadzanie. Po oddaniu kurtek do szatni mogliśmy swobodnie chodzić między gablotami, gdzie wystawione były rękopisy „Bogurodzicy”. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu myślano, że najstarsza wersja pieśni pochodzi z X w., a jej autorem jest św. Wojciech. Teraz wiemy, że prawda jest inna. Pieśń ta została spisana po raz pierwszy prawdopodobnie w XIII w. przez bliżej nieznanego autora. Wśród badaczy nie ma jednak zgodności co do daty powstania utworu. W gablotach podziwialiśmy nie jedną, lecz pięć wersji tekstu – rękopisów i starodruków. Najstarszy tekst pochodził z XIII w., jeden z XV w., i dwa druki z XVII stulecia, oglądaliśmy też dwie wersje spisane cyrylicą.

Gdy każdy z nas zrobił zadowalającą liczbę zdjęć, zaczęła się ostatnia już części wycieczki. Weszliśmy na górne piętro budynku, by posłuchać historii księgozbioru, który należał do Biblioteki Narodowej. Niestety, los nie miał litości dla książek. Podczas II wojny światowej, większość wartościowych dla Polski zbiorów zostało spalonych. Z tego, co pamiętam, straty wyniosły około 70-90%, Niemcy celowo podpalali cenne dzieła. Przetrwały wyłącznie niektóre zbiory, m.in. tzw. biblioteka wilanowska, do której należał księgozbiór rodzin Potockich i Branickich. Na szczęście, ocalał w czasach wojny i do dziś może być podziwiany w pałacu, który zwiedzaliśmy. Biblioteka, o której mowa , jest tak piękna, że mógłbym w niej przebywać godzinami. Znajduje się w niej wiele wiekowych ksiąg. Są tam także szafy, specjalnie stworzone do przechowywania tomów, wykonane na zamówienie i dopasowane do ich wymiarów oraz szuflady , w których gromadzono ryciny. Wszystko razem tworzy niesamowity efekt wizualny. Biblioteką zdobią także globusy i rzeźby. Po zwiedzeniu tego niezwykłego miejsca przeszliśmy do dużej, pięknie zdobionej sali, w której przewodnik dokończył swoją opowieść. W tym momencie mogliśmy opuścić Pałac i udać się do domu lub zostać na wykłady poświęcone tekstowi i melodii „Bogurodzicy” oraz koncert muzyki dawnej. Ja, niestety, wybrałem pierwszą opcję myśląc, że ten koncert nie jest ciekawy. Z dzisiejszej perspektywy żałuję, gdyż z tego, co mówiła mi pani Nosowska, wynika, że był bardzo interesujący.

Wyjście do Pałacu Rzeczpospolitej uważam za udane. Myślę, że nieczęsto zdarza się obejrzeć rękopis dzieła z XIII w. Poza to wyjście wzbogaciło moją wiedzę o Warszawie, a dokładniej o samym Pałacu Krasińskich , o którym jestem teraz się w stanie wypowiedzieć, co jest dość ważne dla mnie jako rodowitego warszawiaka.

Piotr Kwiatkowski, 3B

 Warsztaty decoupage już za nami

14 grudnia na specjalne życzenie uczestników powtórzyliśmy warsztaty decoupage. Zajęcia wymyśliła, opracowała i poprowadziła niezastąpiona Gabriela Szenajch z 2D. Asystowała jej Aleksandra Kacprzyk z 2B. Uczestnicy ozdabiali bombki choinkowe. Była to już trzecia edycja warsztatów. Na pierwszych zajęciach upiększano drewniane deseczki, podczas drugich i trzecich powstały piękne ozdoby choinkowe.

12 grudnia śpiewaliśmy Boba Dylana

Z okazji przyznania Bobowi Dylanowi Nagrody Nobla wspólnie śpiewaliśmy jego piosenkę „Blowin in the Wind”.

Z wizytą w Bibliotece Narodowej

7 grudnia odbyła się kameralna wycieczka do Biblioteki Narodowej. Przewodnikiem uczniów po tej największej książnicy w Polsce był bibliotekarz BN – pani Ewa Bogusz. Uczniowie zwiedzili czytelnie dziedzinowe, zapoznali się z historią i regulaminem oraz dowiedzieli się, jak można się zapisać do Biblioteki Narodowej, w jaki sposób zamawia się w niej książki, nuty i czasopisma. Kolejna wycieczka do Biblioteki Narodowej, tym razem do jej zabytkowej części związanej z rękopisami – już 17 grudnia o godz. 13.00.

 Spotkanie z prozą Josepha Conrada

1 grudnia odbyło się spotkanie poświęcone „Lordowi Jimowi” Josepha Conrada.

Uczennice startujące w II etapie konkursu kuratoryjnego z języka polskiego dyskutowały m.in. o miejscu bohaterek kobiecych w prozie tego autora i o sensowności postawy lorda Jima.

LISTOPAD

Warsztaty decoupage w bibliotece

30 listopada o godz. 15.00 odbyły się dwugodzinne warsztaty decoupage dla chętnych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Program zajęć opracowała i warsztaty poprowadziła Gabriela Szenajch z 2D, asystowała jej Aleksandra Kacprzyk z 2B. Uczestnicy uczyli się ozdabiać bombki choinkowe techniką decopuage. Materiały sfinansowała Rada Rodziców.

Zajęcia tak bardzo podobały się uczestnikom, że na ich wniosek zajęcia powtarzamy w środę 14 grudnia 2016 roku.

Przyjmujemy zapisy na grudniową prezentację rękopisu kroniki Galla Anonima w Pałacu Rzeczypospolitej (zabytkowa część Biblioteki Narodowej). Można także zapisać się na kolejne warsztaty decoupage. Szczegóły w zakładce „Wycieczki”.

WIDZIELIŚMY RĘKOPIS „BOGURODZICY”!
19 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu – prezentacji rękopisu „Bogurodzicy” w Pałacu Rzeczypospolitej. Podziwianiu tego zabytku piśmiennictwa towarzyszyło zwiedzanie imponującego gmachu, który jest jedną z siedzib Biblioteki Narodowej. Uczestnicy wysłuchali opowieści o tym, co działo się w budynku w czasach saskich i stanisławowskich oraz podziwiali wnętrze oryginalnej XVIII-wiecznej biblioteki. Najwytrwalsi wzięli także udział w wykładach poświęconych tekstowi i melodii „Bogurodzicy” oraz koncercie muzyki dawnej. Następna okazja do podziwiania rękopisów i zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej 17 grudnia!

 PAŹDZIERNIK

 

 WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ I POKOI PAPIESKICH PRZY ULICY WIŚLANEJ

 

  1. 10. uczniowie pod opieką pań Doroty Nosowskiej i Anny Brudzyńskiej – nauczycielki religii odwiedzili dom sióstr urszulanek przy ulicy Wiślanej, w którym wielokrotnie nocował, jeszcze jako kapłan, biskup i arcybiskup, Karol Wojtyła,  przyszły święty Jan Paweł II.

Podczas pobytu w tym miejscu uczniowie wysłuchali opowieści jednej z sióstr zakonnych, która poznała przyszłego papieża osobiście tuż przed jego wyjazdem na konklawe. Następnym punktem programu było zwiedzanie kaplicy sióstr urszulanek przy ulicy Gęstej, w której odbyły się m.in. nabożeństwa żałobne po śmierci bohaterów „Kamieni na szaniec” i w której wielokrotnie modlił  się Karol Wojtyła.

Po zwiedzeniu tego miejsca uczniowie udali się na spacer na… dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego do ogrodów BUW-u. Pogoda dopisała, więc można było zachwycać się panoramą Starego Miasta i podziwiać drugi brzeg Wisły.

Po spacerze przewodnik z Biblioteki UW oprowadził uczestników po wnętrzach Biblioteki Uniwersyteckiej. Wycieczkę sfinansowała Rada Rodziców.

Wrażenia uczniów ze wszystkich części wycieczki ukażą się w najbliższym numerze czasopisma szkolnego „St@sio”,  który będzie dostępny w bibliotece już pod koniec listopada.

 

SPOTKANIE Z PROZĄ PAWŁA HUELLEGO

20.10. 2016 odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia na temat „Opowiadań na czas przeprowadzki” Pawła Huellego – lektury do pierwszego etapu konkursu kuratoryjnego z języka polskiego. Uczniowie pod kierunkiem p. Doroty Nosowskiej analizowali i interpretowali opowiadanie „Stół”.

3C w BIBLIOTECE NARODOWEJ

18.10. klasa 3C zwiedziła współczesną część Biblioteki Narodowej przy Polu Mokotowskim. Poniżej relacja jednej z uczennic z tej wyprawy.

 

BYLIŚMY W BIBLIOTECE NARODOWEJ

Poznaliśmy miejsce, w którym można mieć dostęp do wszystkich książek wydanych w Polsce…

18 października udaliśmy się na wycieczkę klasową do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Razem z nami wybrały się tam panie Urszula Tarkowska i Dorota Nosowska.

Spotkaliśmy się o godzinie 8.00 przy szatni szkolnej i kilka minut później opuściliśmy budynek szkoły. Dokładnie o 9.00 rozpoczęła się specjalna lekcja, dzięki której uzyskaliśmy wiele interesujących podstawowych informacji.

Biblioteka została założona w 1747 przez braci Załuskich, którzy swoje prywatne zbiory postanowili udostępnić innym ludziom. Za oficjalną datę powstania tej instytucji uważa się jednak rok 1928, w którym ówczesny prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie powołujące do życia Bibliotekę Narodową. Wydano też wtedy ustawę dotyczącą egzemplarza obowiązkowego w Polsce. Taka ustawa gwarantuje, że w Bibliotece Narodowej powinna znajdować się (w liczbie 2 sztuk) każda książka wydana w naszym kraju, jeden egzemplarz użytkowany jest w czytelni, drugi archiwizowany w magazynie.

Biblioteka Narodowa ma dwie siedziby. Jedną w al. Niepodległości. a drugą w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich. W pierwszej z nich znajdują się główne czytelnie i magazyny. W drugiej przechowywane są starodruki, czyli książki wydane przed 1800 rokiem oraz miniatury, czyli wydania książek o rozmiarach 2cm x 3cm.

Starsze zbiory zostały skatalogowane w katalogach kartkowych i trwa ich przenoszenie do systemu komputerowego, czyli digitalizacja. Biblioteka umożliwia nam korzystanie ze swoich zbiorów, jednak tylko na miejscu, na odbiór materiałów trzeba czekać ok. 40 minut, dlatego możemy zamówić je przez Internet.

Po lekcji na temat historii i zasobów biblioteki oraz sposobu udostępniania i zamawiania zbiorów zwiedziliśmy siedem czytelni, m. in. czytelnie muzyczną i ogólną.

Wycieczka była interesująca i mam nadzieję, że każda następna będzie jeszcze ciekawsza.

Joanna Kopeć, 3C

 

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY PRZY ULICY KOSZYKOWEJ

14.10. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce, podczas której zwiedzali wnętrza nowoczesnej biblioteki przy ulicy Koszykowej, zabytkową najstarszą czytelnię z portretami fundatorów oraz schronisko książek.

Niemal wszyscy uczestnicy wycieczki zostali czytelnikami tej biblioteki i mogą pochwalić się nowiutkimi kartami bibliotecznymi.

WARSZTATY DECOUPAGE W BIBLIOTECE

5.10. uczennica klasy 2D Gabriela Szenajch poprowadziła dla koleżanek i kolegów warsztaty decoupage. Tą techniką uczniowie ozdabiali specjalnie przygotowane drewniane deseczki. Niektórzy rodzice ulegli złudzeniu,  że ich dzieci kupiły obrazy w drodze powrotnej ze szkoły.

UWAGA, przyjmujemy zapisy na kolejne warsztaty – tym razem Gabi nauczy uczestników, jak ozdabiać bombki choinkowe techniką decoupage!

 

FESTIWAL NAUKI Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

1.10. 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli, w ramach Festiwalu Nauki,  w wycieczce do Pałacu Staszica. Wysłuchali wykładu dr hab. Hanny Krajewskiej pt. „Historia bibliotek od starożytności po XXI wiek”.

 

WRZESIEŃ

Jak co roku, we wrześniu uczniowie współtworzyli biblioteczną listę książek marzeń. Zakupione zostały m.in. nowe pozycje z zakresu literatury fantasy. Uczniowie wybrali przede wszystkim tytuły Trudi Canavan, Ricka Riordana, Clive’a Cusslera i Elżbiety Cherezińskiej. Zakupy sfinansowała Rada Rodziców.